ورزش

یوز‌پلنگ‌های نوجوان

نویسنده: علی مولوی
هفدهمین دوره‌ی جام‌جهانی فوتبال زیر 17سال، از جمعه 14مهر به میزبانی هند و با حضور 24 تیم آغاز شده است...
هفدهمین دوره‌ی جام‌جهانی فوتبال زیر 17سال، از جمعه 14مهر به میزبانی هند و با حضور 24 تیم آغاز شده است. نوجوانان كشورهای آلمان، آمریكا، اسپانیا، انگلیس، ایران، برزیل، پاراگوئه، تركیه، ژاپن، شیلی، فرانسه، عراق، غنا، كاستاریكا، کالدونیای جدید، كره‌ی شمالی، كلمبیا، گینه، مالی، مكزیك، نیجر، نیوزیلند، هند و هندوراس، تیم‌های راه‌یافته به این دوره‌ی جام‌جهانی زیر 17سال را تشكیل می‌دهند.
گفتنی است جام‌جهانی نوجوانان از سال 1985 میلادی هردوسال یك‌بار برگزار می‌شود كه در سه دوره‌ی نخست آن به‌عنوان جام‌جهانی زیر 16سال برگزار می‌شد و از سال 1991 با نام جام‌جهانی زیر 17سال به كار خود ادامه داد. تیم ملی نوجوانان نیجریه با پنج قهرمانی پرافتخارترین تیم این رقابت‌هاست و پس از آن برزیل با سه قهرمانی و غنا و مكزیك با دو قهرمانی در رده‌های بعدی قرار دارند.
تیم ملی نوجوانان ایران پیش از این سه‌بار در سال‌های 2001، 2009 و 2013 میلادی در این رقابت‌ها حاضر شده بود. سال 2001 تیم ایران در ترینیداد و توباگو با تیم‌های كاستاریكا، مالی و پاراگوئه هم‌گروه شد كه در هر سه بازی شكست خورد.
سال 2009 در نیجریه، نوجوانان ایران توانستند با پیروزی در برابر تیم‌های هلند و گامبیا و تساوی با كلمبیا به‌عنوان تیم اول از گروه خودشان صعود كنند. البته در مرحله‌ی یك‌شانزدهم نهایی با شكست در وقت‌اضافه در برابر اروگوئه از صعود به مراحل بعد باز ماندند.
سال 2013 در امارات، نوجوانان ایران با دو تساوی با نوجوانان آرژانتین و كانادا و پیروزی در برابر اتریش، به‌عنوان تیم دوم گروه به مرحله‌ی یك‌شانزدهم نهایی صعود كردند. این‌بار نیز تیم ما از این مرحله بالاتر نرفت و بازی این مرحله را به نیجریه واگذار كرد. با این حساب تیم ملی نوجوانان ایران در سه‌دوره‌ی حضورش در این رقابت‌ها 11 بازی انجام داده كه سه پیروزی، سه تساوی و پنج باخت، 10 گل زده و 14 گل خورده حاصل تلاش نوجوان‌های آن‌سال‌های تیم ملی ایران بوده است.
اما در این دوره‌ی جام‌جهانی زیر 17سال، تیم ملی نوجوانان ایران كه در گروه سوم این رقابت‌ها با تیم‌های آلمان، كاستاریكا و گینه هم‌گروه است. ایران در گام نخست موفق شد با نتیجه‌ی سه بر یك  تیم ملی گینه را شكست دهد و در صدر گروه قرار بگیرد. در این بازی الله‌یار صیادمنش در دقیقه‌ی ۵۹، محمد شریفی در دقیقه‌ی ۷۰  (از روی نقطه‌ی پنالتی) و سعید کریمی در دقیقه‌ی 90 برای ایران گل‌زنی کردند و تک گل تیم ملی نوجوانان گینه را نیز فانژه توره در دقیقه‌ی ۹۱ به ثمر رساند.
گفتنی است هنگامی كه شما این صفحه را می‌خوانید، نتیجه‌ی دومین بازی تیم ملی نوجوانان ایران با تیم ملی نوجوانان آلمان هم معلوم شده و فردا نیز تیم ما در دیدار پایانی گروه خود به مصاف كاستاریكا می‌رود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code