خبر

فرصتی برای تجربه‌های متنوع فرهنگی

نویسنده:
ویژه برنامه‌های هفته‌ی ملی كودك امسال با شعار«هر کودک نشانی خداست...» از 15 تا 22 مهر، در مركز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان با مشارکت 40 دستگاه و نهاد در حال برگزاری است...
ویژه برنامه‌های هفته‌ی ملی كودك امسال با شعار«هر کودک نشانی خداست...»   از 15 تا 22 مهر، در مركز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان با مشارکت 40 دستگاه و نهاد  در حال برگزاری است.
در  نمایشگاهی كه به این مناسبت برپاست، یك سالن به  فعالیت‌های كانون پرورش فكری اختصاص دارد و شما می‌توانید در این سالن، با فعالیت مراكز كانون آشنا شوید؛ قصه‌گویی، نمایش، سفال، فعالیت‌های علمی، ستاره‌شناسی و...

غرفه‌ی نمایش
یكی از غرفه‌های این سالن غرفه‌ی نمایش است. در روزهای هفته‌ی ملی كودك، مخاطبان با حضور در این غرفه‌ با نمایش‌های سنتی  ایرانی آشنا می‌شوند.
داود زارع،  مربی كانون در رشته‌ی نمایش خلاق  درباره‌ی این غرفه به خبرنگار دوچرخه می‌گوید: « در این غرفه، بخشی از فعالیت ما به تغزیه اختصاص دارد و در این‌باره با مخاطبان صحبت می‌كنیم و در بخشی دیگر به معرفی نمایش‌های سنتی و انواع عروسك‌های نمایشی  مثل دستكشی، انگشتی،  سایه‌ای، خیمه‌شب‌بازی و...  می‌پردازیم و براساس سن مخاطبان برنامه‌ها و نمایش‌های كوتاهی اجرا می‌شود.»

غرفه‌ی قصه‌گویی
در غرفه‌ی قصه‌گویی، امیر حسین افكاری از مربیان كانون قصه می‌گوید و شما می توانید در این غرفه  چند دقیقه‌ای قصه گوش كنید. این مربی كانون معتقد است: «هنوز برای كودكان و نوجوانان قصه ابزاری خیلی قدرتمند و تأثیرگذار است، اما كودك امروز فرصت قصه شنیدن ندارند یا كسی نیست برایش قصه تعریف كند.»

سفالگری و اریگامی
در غرفه‌ی سفالگری  صورتك‌های زیادی را می‌بینیم كه اعضای كانون ساخته‌اند . شخصیت‌های مهربان، عصبانی، خندان، خوشرو و...  مربی این بخش، معصومه ناطقی است. او توضیح می‌دهد: «در مركز شماره‌ی هفت كانون و بعضی دیگر از مراكز، كودكان و نوجوانان صورت‌های دوستان خود را درست كرده‌اند و این‌جا نتیجه‌ی كارآن‌ها دیده می‌شود. بازدیدكنندگان كودك و نوجوان هم اگر دوست داشته باشند، می‌توانند شخصیت مورد علاقه‌ی خود را درست كنند.  سفالگری باعث كشف خلاقیت كودكان و نوجوانان است. من در كار با بچه‌ها به  خیال‌پردازی ‌های خاصی می‌رسم كه بی‌نظیر است.»
كمی جلوتر در كارگاه اریگامی هم بچه‌ها درحال ساخت حیوانات گوناگون هستند؛ پرنده، ماهی و... در سالن پایین، نمایندگان نهاد‌های متعددی حضور دارند. مثلاً در یك غرفه دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و علوم پزشكی ایران حضور دارند و كارشناسانی از این دانشگاه‌ها در زمینه‌ی بهداشت روانی، تغذیه و انواع بیماری‌ها اطلاع‌‌رسانی می‌كنند و نوجوانان می‌توانند د‌ر زمینه‌های گوناگونی مشاوره بگیرند.

 گروه سلامت و هنر
گروه سلامت و هنر هم در نمایشگاه غرفه دارند. این گروه از شما می‌خواهند كتاب‌هایی را كه قبلاً خوانده‌اید، به كودكان بیمار هدیه بدهید. این گروه  با جمع‌آوری كتاب‌های مفید برای كودكان و نوجوانان، كتاب‌خانه‌های بخش كودك بیمارستان‌ها را تجهیز می‌كنند. یكی از مسئولان غرفه‌ می‌گوید: «همه‌ی نوجوانان و كودكان می‌توانند كتاب‌های خود را كه نو و قابل استفاده است به دوستان بیمار‌شان هدیه كنند.»
او می‌گوید: «امسال سومین سال است كه این طرح را اجرا می‌كنیم و نتایج خیلی خوبی گرفته‌ایم. خود ناشران و كتاب‌فروشی ‌ها هم كتاب‌هایی را به كودكان بیمار هدیه كرده‌اند.»

نقاشی برای كودكان بیمار
در گالری مركز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری كانون پرورش فكری كودكان، آثار برتر سومین جشنواره‌ی بین‌المللی نقاشی برای کودکان بیمار، هم‌زمان با هفته‌ی ملی کودک برپا شده است و شما می‌توانید این نقاشی‌ها را ببینید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، 200 اثر ایرانی راه یافته به کتاب «سومین جشنواره‌ی بین‌المللی نقاشی برای کودکان بیمار» در این‌جا به نمایش گذاشته شده است.
این جشنواره که مراسم پایانی آن 20 آبان در اکراین برگزار می‌شود، در سومین سال برگزاری، 1400 اثر از 20 کشور دنیا را داوری کرده که از این میان 200 اثر ایرانی به کتاب جشنواره راه یافته‌اند. این آثار را كودكان و نوجوانانی پدید آورده‌اند که تجربه‌ی دست‌کم یک بار بستری شدن در بیمارستان را دارند. آثار این كودكان در چهار گروه سنی زیر شش سال، هفت تا 10 سال، 11 تا 14 و 15 تا 18 سال داوری شده است.
نمایشگاه هفته ملی کودک در مرکز آفرینش‌های فرهنگی‌هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران از ساعت 9 تا 18  میزبان شماست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code