باران،پاییز، سینما!

نویسنده: علی مولوی
آپاراتچی صفحه‌ی شهرفرنگ در این روزهای بارانی و پاییزی، دوباره برگشته و در این دو صفحه، هفت فیلم متفاوت را برای تماشاكردن به شما پیشنهاد می‌كند. ...
آپاراتچی صفحه‌ی شهرفرنگ در این روزهای بارانی و پاییزی، دوباره برگشته و در این دو صفحه، هفت فیلم متفاوت را برای تماشاكردن به شما پیشنهاد می‌كند. شاید خیلی از  فیلم‌های پرفروش در حال اكران را دیده‌اید یا حداقل درباره‌شان شنیده‌اید. اما احتمالاً درباره‌ی فیلم‌های در حال اكران گروه «هنر و تجربه» كم‌تر شنیده‌اید؛ فیلم‌هایی متفاوت و غیرتجاری كه تبلیغات كم‌تری هم دارند، اما تماشای آن‌ها می‌تواند یك تجربه‌ی متفاوت برای نوجوانان علاقه‌مند به سینما باشد.
اگر دوست دارید این فیلم‌ها را ببینید، پردیس سینمایی چارسو، پردیس سینمایی کوروش، سینما‌فرهنگ، خانه‌ی هنرمندان و موزه‌ی سینما در تهران، پردیس سینمایی کاپری گرگان، پردیس سینمایی گلستان، پردیس شهرفیروزه‌ی نیشابور، پردیس سینمایی هویزه‌ی مشهد، سینمابهمن سنندج، سینمافلسطین همدان، تالارآیه‌ی قم، تماشاخانه‌ی پارس کرمان، سینماعمیق بجنورد، سینما سوره‌ی اصفهان و هنروتجربه‌ی بابل، 16 سینمای نمایش‌دهنده‌ی فیلم‌های گروه هنر و تجربه هستند.
در هفته‌های آینده نیز می‌توانید گفت‌وگوهایی را درباره‌ی برخی از این فیلم‌ها در صفحه‌ی شهرفرنگ بخوانید.

گمیچی (1394)
«گمیچی» به كارگردانی «مجید اسماعیلی‌پارسا»، یكی از فیلم‌های نوجوانانه‌ی سینماهای گروه هنر و تجربه است. این فیلم توانست در بیست و نهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌های كودكان و نوجوانان كه در شهر همدان برگزار شد، پروانه‌ی سیمین بهترین بازیگر نوجوان مسابقه‌ی سینمای ایران (مجید دریس)، پروانه‌ی زرین بهترین کارگردانی مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل (مجید اسماعیلی‌پارسا)، پروانه‌ی زرین بهترین فیلم مسابقه‌ی سینمای بین‌الملل (جواد قلی‌زاده) و جایزه‌ی فیلم برگزیده‌ی هیئت داوران سیفژ (مرکز جهانی فیلم‌سازی برای کودکان و نوجوانان) را كسب كند.  تندیس بهترین فیلم و بهترین فیلم‌برداری از جشنواره‌ی آوانکا پرتغال، تندیس بهترین كارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره‌ی مثلث طلایی هند و تندیس بهترین فیلم‌برداری از جشنواره‌ی بروکلین، از دیگر جوایز مهم این فیلم به‌شمار می‌رود.
گمیچی داستان «حسن»، پسر نوجوانی است كه می‌خواهد کشتی به‌گل‌نشسته‌ی خانوادگی‌اش را که روزی عروس دریاچه بوده، برای تولد پدرش احیا کند، اما برادر بزرگ‌ترش تصمیم می‌گیرد آهن‌ها و باقی‌مانده‌ی کشتی را بفروشد و...

پری‌ناز (1389)
احتمالاً پیش از این فیلم سینمایی «آل» یا سریال‌های «مشق‌عشق»، «ساعت‌شنی» و «سقوط یك فرشته» را از «بهرام بهرامیان» دیده‌اید و با آثار او آشنایید. این‌روزها فیلم «پری‌ناز» از این كارگردان در گروه هنر و تجربه نمایش داده می‌شود.
پری‌ناز، دختری است كه پس از مرگ مادرش، به‌سراغ خاله‌اش می‌رود؛ تنها کسی که می‌تواند به او پناه دهد. خاله از پذیرفتن او امتناع می‌کند اما...
«فاطمه معتمدآریا»، «طناز طباطبایی»، «مصطفی زمانی»، «فرهاد آئیش»، «حمید فرخ‌نژاد»، «مژگان‌بیات»، «شبنم قلی‌خانی»، «فرخ نعمتی»، «مائده طهماسبی»، «امیرحسین فتحی» و «مریم ضیایی» در این فیلم پربازیگر حضور دارند.

ائو/خانه (1395)
«ائو»، «اِوْ» یا همان «خانه»، فیلمی متفاوت به زبان ترکی آذربایجانی است.
«اصغر یوسفی‌نژاد» که کارش را از مطبوعات و مجله‌ها‌ی «گزارش فیلم» و «فیلم» شروع كرد، در سال‌های اخیر در سینمای استانی مرکز آذربایجان شرقی مشغول به کار بوده است. خانه، پس از فیلم «باران رؤیاها را نمی‌شوید»، دومین تجربه‌ی كارگردانی این فیلم‌ساز 48ساله در سینما به‌شمار می‌رود.
این فیلم در سی و پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر، سیمرغ زرین بهترین فیلم (اصغر یوسفی‌نژاد)، سیمرغ سیمین بهترین فیلم‌نامه (اصغر یوسفی‌نژاد) و تندیس بخش «نتپك» شبکه‌ی ارتقای سینمای آسیا (اصغر یوسفی‌نژاد) را به‌دست آورد.
ائو یا خانه، ماجرای یک وصیت‌نامه است. «سایه» که به‌خاطر ازدواج، شش سال است ارتباطش با خانواده‌اش‌ قطع شده، زمانی به خانه‌ی پدری می‌رسد که مأموران دانشگاه علوم‌پزشکی می‌خواهند جسد پدرش را براساس وصیت‌ او به اتاق تشریح منتقل می‌کنند. اما او نمی‌تواند با این وصیت نامتعارف کنار بیاید.

دریا و ماهی‌پرنده (1394)
«دریا و ماهی‌پرنده»، داستان «احسان»، نوجوانی 17‌ساله است که توانایی تکلم و شنیدن ندارد. او بدون ارتکاب جرم درمرکز بازپروری نوجوانان بزهکار نگه‌داری می‌شود. احسان بارها و بارها تلاش می‌کند، بی‌گناهی خود را با نقاشی به دیگران ثابت کند، ولی هیچ‌کس نقاشی‌های این نوجوان را درک نمی‌کند، تا این‌كه...
این فیلم، دومین فیلم بلند سینمایی «مهرداد غفارزاده» پس از فیلم «گیرنده» است. او از سال 1359 كار خود را با نوشتن داستان‎های کوتاه شروع کرد و پس از آن مجموعه‌داستا‌ن‎هایی را برای کودکان و نوجوانان و هم‌چنین بزرگ‌سالان منتشر کرد. او برای فیلم دریا و ماهی‌پرنده، لوح تقدیر جوایز منتقدان فیلم روسیه را كسب كرده است.

اورسن ولز صحبت می‌كند (1393)
اگر به فیلم‌سازی، نویسندگی یا بازیگری فكر می‌كنید، اگر دوست دارید در آینده در رشته‌ی سینما تحصیل كنید و در نهایت اگر به فیلم‌های مستند علاقه دارید، «اورسن ولز صحبت می‌كند»، پیشنهاد خوبی برای شماست.
این فیلم مستند را «نیما قلی‌زادگان» ساخته و درباره‌ی آن می‌گوید: «در سه سال مراحل تحقیق و ساخت مستند زندگی و آثار ولز، دیدم که نوابغ چه‌طور با اشتیاق و طنازی و تبحر در راه‌های سخت گام بر می‌دارند. هرکس در هرشاخه‌ی هنری، به‌خصوص سینما، موفقیتی بزرگ می‌خواهد، باید زندگی اورسن ولز‌ها را بشناسد.»

والسی برای تهران (1395)
«والسی برای تهران»،‌ مستندی شهری است كه به سراغ یك نوازنده‌ی قدیمی موسیقی خیابانی رفته است. این فیلم مستند داستان «مهرداد مهدی» از نخستین نوازندگان موسیقی خیابانی در ایران است. او قصد دارد برای برگزاری جشنواره‌ی موسیقی خیابانی در تهران، گروه خود را که سال‌ها با آن‌ها در خیابان‌ها نوازندگی کرده‌است، دوباره کنارهم جمع کند، اما در این راه با اتفاق‌ها و موانع متعددی روبه‌رو می‌شود.
«زینب تبریزی»، نویسنده، كارگردان و تهیه‌كننده‌ی این مستند است و می‌گوید: «مهرداد مهدی، به من بسیار آموخت. این‌که در برابر تمام ناملایمات می‌توان راهی برای بقا پیدا کرد، تسلیم نشد و خلق کرد. همین ممارست مهرداد برای هدف بزرگش که آشنا‌کردن بیش‌تر مردم با موسیقی خوب است، باعث شد امروز شاهد اکران فیلمش در گروه هنروتجربه باشیم.»
گفتنی است این مستند، همراه با مستند «مانکن‌های قلعه‌حسن‌خان» در یك سانس نمایش داده می‌شود.

برگ جان (1395 )
«ابراهیم مختاری»، فیلم‌ساز 70ساله‌ی بابلی، مستندسازی را از سال 1351 در تلویزیون آغاز كرد. اولین فیلم سینمایی او، «زینت» در سال 1994 میلادی در هفته‌ی منتقدین جشنواره‌ی فیلم کن به‌نمایش درآمد. او درباره‌ی فیلم «برگ ‌جان» می‌گوید: «در سال  ۱۳۶۹ در حال ساخت فیلم مستند«زعفران» بودم و می‌كوشیدم مراحل كشت این گیاه را در سنت مردم خراسان به‌تصویر بكشم. هنگام ساختن فیلم، برای آرایش صحنه‌، خواسته‌هایی داشتم که برخی از آن‌ها از سوی کشاورزان با مخالفت روبه‌رو می‌شد تا جایی که موجب توقف فیلم‌برداری شد. به هرحال فیلم ساخته شد، اما کم‌کم برایم روشن شد علت کشمکش ما، به‌ درک آنان از جهان هستی برمی گشت که با درک من تفاوت داشت. این موضوع به‌اندازه‌ای با‌معنا بود كه نتوانستم آن را فراموش کنم، تا فیلم‌نامه‌ی «برگ جان» را نوشتم و ساختم.»
گفتنی است در این فیلم كه در بخش «جلوه‌گاه شرق» سی و پنجمین جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر حضور داشت، بازیگرانی چون «سعید پورصمیمی»، «مهدی احمدی» و «مریم مقدم» حضور دارند.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code