دماسنج

امروز روز فال نیست

نویسنده:
بعضی وقت‌ها در ازای پرداخت مقداری پول، کاغذهای بی‌جان و پاکت‌هایی نازک به دستمان می‌رسد که در آن شعری از حافظ نوشته و زیر آن توضیحی هم نوشته‌اند به‌عنوان شرح فال؛ شرح‌هایی که گاه چندان تناسبی هم با شعر ندارند و حداكثر می‌توان آن‌ها را برداشت‌هایی آزاد از شعر حافظ تلقی كرد...
بعضی وقت‌ها در ازای پرداخت مقداری پول، کاغذهای بی‌جان و پاکت‌هایی نازک به دستمان می‌رسد که در آن شعری از حافظ نوشته و زیر آن توضیحی هم نوشته‌اند به‌عنوان شرح فال؛ شرح‌هایی که گاه چندان تناسبی هم با شعر ندارند و حداكثر می‌توان آن‌ها را  برداشت‌هایی آزاد از شعر حافظ تلقی كرد. کار به جایی رسیده که در جوار مزار حافظ هم از این فال‌ها می‌فروشند و پایگاه خبری دیلی میل در گزارشی که از زیبایی‌های ایران روایت کرده، به این نکته هم پرداخته است.
شاید هربار كه فال فروشی را دیده‌ایم از خود پرسیده‌ایم که اصلاً فال حافظ درست است، از کجا آمده و...؟ چند سال پیش، استاد محمدعلی اسلامی‌ندوشن در همایش «موسیقی در شعر حافظ» در مركز فرهنگی شهر كتاب این پرسش را طرح كرد كه چرا ایرانی‌ها با دیوان حافظ فال می‌گیرند؟
به گزارش خبرآنلاین از آن نشست،  اسلامی ندوشن در پاسخ این پرسش گفت: «ما نمی‌دانیم از چه زمانی فال گرفتن با دیوان حافظ آغاز شد، اما از زمانی که دیوان حافظ در قالب کتاب چاپ ‌شده، شاهد این اتفاق هستیم. گویی مأموریتی به حافظ واگذار شده که مردم با فال گرفتن با دیوان او می‌خواهند پاسخ خود را بگیرند.»
اسلامی ندوشن در آن نشست یادآور شد كه تا جایی که او تحقیق کرده، پیشینه‌ی فال گرفتن به پنج قرن پیش از میلاد حضرت مسیح باز می‌گردد.  
خبرنگار ایبنا نیز از این استاد ادبیات فارسی نقل كرد كه «بشر به‌‌طوركلی نسبت به آینده و فردای خود نادان است و دل‌مشغولی‌هایش مبنی بر ناآگاهی از آینده است. سخن از غیب گفتن در دیوان حافظ و معماوار بودن كلام او به‌گونه‌ای است كه توانسته به سؤال‌های انسانی در زمان‌های مختلف پاسخ دهد.»
به‌گزارش ایبنا، این ادیب به موضوع پیوستگی میان زمین و آسمان در اشعار حافظ نیز اشاره كرد و درباره‌ی نقش این ویژگی در فال گرفتن از دیوان او توضیح داد: پیوستگی میان زمین و آسمان در شعر حافظ نوعی ارتباط خاص و بی‌نظیر در زبان شعر او به وجود آورده است و این دو گرایش بشری، به وضوح در محتوای اشعار او رخ می‌نماید و این‌گونه به نیاز مخاطبانی كه هم زمین‌طلب و هم آسمان‌جو هستند، پاسخ داده است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code